Ø-cruise – oplevelsestur i Øhavet
Tag på luksus-øhop med egen guide og bådfører i den hurtige og stabile RIB-gummibåd. Besøg de mindste øer i Øhavet, spis en is og vores lækre medbragte frokost på en af de større øer og hop i vandet midt imellem de 55 øer og holme!
Ø-cruise i Øhavet – med egen båd og egen guide!
På denne tur tager vi ud fra vores base på Vindebyøre, og ud i Svendborgsund og Øhavet. Vi har retning mod øer som Drejø, Hjortø og den helt lille ø Birkholm. Vi cruiser gennem Svendborgsund, hvor vi måske ser et marsvin eller delfinen Yoda – gæsten fra Skotland – og hører røverhistorier om de sære sjæle, der har beboet disse egne.
Programmet er fyldt med oplevelser i naturen og på vandet. Øernes særkende, lokal mad og dét at opleve sundet og Øhavet fra vandsiden. Med Ø-cruise oplever du Øhavets lave vand, hvor andre både ikke kan komme ind, trygt og bekymringsfrit, da din guide kender Øhavet som sin egen lomme.
Ved middagstids dækker vi op til frokost, primært af lokale og økologiske råvare, og nyder den gode mad med udsyn til vandet.
Du skal have praktisk tøj med til transport i åben båd på vandet, alt efter vejr og vind, men vi har alt sikkerhedsudstyr.
Indhold:
Varighed: Afgang kl. 10 – og retur ca. kl. 17:00
Mødested: Nicus Nature, Vindebyørevej 31B, Tåsinge, 5700 Svendborg. Datoer: Turen kan bookes på de valgte datoer eller på selvvalgte datoer. Der skal du blot samle min. 6 deltagere.
Medbring:
Praktisk: Husk det er koldere at være på vandet, end at gå en tur på land. Så hav evt. lidt ekstra tøj med til bådturen.